با تغذیه ی مناسب از بدنمان در برابر آلودگی هوا محافظت کنیم

دوستان گل شهربانو توجه توجه!آلودگی هوای تهران در حد بسیار بحرانی است ...توصیه های ایمنی تغذیه ای را کاملا جدی بگیرید...

شیر، آری اما نه شیر پرچرب!

پدر و مادرها معمولا به بچه هایشان اصرار می‌کنند که حتما حداقل یک لیوان شیر بنوشند اما این توصیه در شرایط بحرانی آلودگی هوا چندان هم درست نیست.

 محققان انستیتو ملی سلامت انگلستان در تحقیقی به این نتیجه دست یافته‌اند که دریافت اسیدهای چرب اشباع موجود در فراورده‌های لبنی پرچرب می‌تواند در کاهش کارایی سیستم ایمنی دخالت کرده و موجب گسترش بیماری‌های ریوی در هوای آلوده شود. این محققان می‌گویند که با وجود کلسیم موجود در شیر و نقش کاهندگی آن در جذب سرب و همه فلزات سنگین موجود در هوای آلوده، بهتر است در این شرایط از شیر کم چرب استفاده شود.

 در ستایش روی و منیزیم!

 روی از آن دسته مواد مغذی است که در هوای آلوده موجب کاهش جذب فلزات سنگین شده و دفع سرب را بالا می‌برد و از این طریق زمان تماس این ترکیبات زیانبار را در بدن به حداقل می رساند.

 از این رو، متخصصان تغذیه مصرف غذاهایی که این ماده مغذی را در حد بالایی دارند بسیار توصیه می‌کنند.

مانند: انواع فراورده‌های دریایی، نخود سبز، عدس و جوانه گندم

 منیزیم نیز به دلیل خواص کاهندگی جذب سرب و کادمیوم در روزهایی که هوا آلوده است، بسیار کمک‌کننده است و به این دلیل مصرف انواع سبزیجات با رنگ سبز تیره که از این ماده مغذی غنی هستند، به همه افراد توصیه می شود.بهتر است به جای پخته شده آنها این گروه از مواد غذایی را به صورت تازه میل کنند.

و باز هم ماهی

مطالعه‌ای که در دانشگاه کمبریج انگلستان به انجام رسیده نشان می‌دهد که سطح اسیدهای چرب ضروری در افرادی که به بیماری‌های ریوی مبتلا هستند، بسیار پایین است. محققان در این مطالعه دریافته‌اند که مصرف منظم ماهی‌های روغنی نظیر ماهی آزاد و سالمون می‌تواند در تقویت و بهبود فعالیت دستگاه تنفسی موثر واقع شود. البته ماهی باید از مکان های معتبر خریداری شود چرا که در صورت پرورش ماهی در آب هایی که دارای فلزات سنگین هستند، خطر مسمومیت با این فلزات وجود دارد. دکتر جان هاروی مسئول این تیم تحقیقاتی می‌گوید: البته افراد نباید در مصرف این ماهی‌ها و حتی هیچ ماده غذایی دیگری زیاده‌روی کنند و هفته‌ای یک بار هم کافی است. مصرف متعادل این گروه از مواد غذایی می‌تواند به خوبی موجب کاهش ریسک ابتلا به بیماری های ریوی به خصوص در افرادی شود که در محیطی با هوای آلوده زندگی می کنند. جالب است بدانید که که در مطالعه‌ای دیگر که دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا به انجام رسانده اند دیده شده است که ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به آسم را در کودکان بالا می برد.

دانشمندان در این مطالعه دریافته‌اند که ورود همه آلاینده‌های موجود در هوای خیابان های پر رفت و آمد موجب کاهش سطح اکسیژن خون شده و موجب بیش‌فعالی عضلات لوله‌های هوایی می‌شود و به این ترتیب موکوس را در این نواحی افزایش داده و شرایط را برای نفوذ هرچه بیشتر آلاینده‌ها در بدن فراهم می‌کند. آنها در این مطالعه دریافته‌اند که رابطه مستقیمی بین ابتلا به بیماری آسم و آلودگی هوا به ویژه در کودکان وجود دارد، به خصوص اگر کودک در سنین بسیار پایینی در معرض این نوع شرایط آب و هوایی قرار گیرد.

 به این ترتیب مصرف ماهی‌های روغنی که سرشار از اسیدهای چرب امگا3 هستند می تواند در کاهش تنگی نفس و اثرات زیان بار ترکیبات التهاب آور مفید باشد.

متخصصان توصیه می‌کنند که از سرخ کردن زیاده از حد ماهی پرهیز کنیم و آن را حتی‌المقدور آب پز کرده و سپس کمی تفت بدهیم و در نهایت با افزودن انواع چاشنی‌ها و سبزیجات تازه آن را میل کنیم. 

یک بشقاب میوه تازه

میوه و سبزیجات تازه، دسته‌ای مهم از مواد غذایی محسوب می‌شوند که حتما باید در هنگام آلودگی هوا مورد استفاده قرار بگیرند. پروفسور جان بریتون یکی از متخصصان ریه بیمارستان ناتینگهام می‌گوید: آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه ها دارد. او می‌افزاید: شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد داشتن یک رژیم غذایی متعادل به طوری که میوه و سبزیجات آن به میزان کافی باشد، می‌تواند تنفس را برای کودکان و حتی بزرگسالان آسان کند، خصوصا در شرایطی که هوا بسیار آلوده است. محققان دریافته‌اند که دریافت بالای مواد مغذی نظیر ویتامین c، e و بتاکاروتن می‌تواند در بهبود فعالیت ریه‌ها بسیار کمک‌کننده باشد.

 محققان می‌گویند این مواد مغذی به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی که دارند به‌طور موثری از بروز التهابات در این دستگاه جلوگیری کرده و موجب غیرفعال شدن رادیکال‌های آزاد موجود در هوای آلوده می‌شوند. به این دلیل نوع تغذیه در این شرایط بسیار کمک‌کننده است و می‌تواند اثرات مخرب ذرات معلق موجود در هوای آلوده را بکاهد. دکتر پرسون در این باره می‌گوید: بدن همواره به ذراتی که در هوای آلوده وجود دارد واکنش التهابی نشان می‌دهد اما ترکیبات آنتی‌اکسیدانی از این فعالیت ممانعت به عمل می‌آورند. مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه در این روزها حتی برای افرادی که به آسم مبتلا هستند و در این شرایط حملات تنگی نفسشان افزایش می یابد، بسیار مفید است. محققان بیمارستان جرج لندن در مطالعه‌ای دریافته‌اند که سیب در میان انواع میوه هایی که وجود دارد بیشترین تاثیر را بر دستگاه تنفسی داشته و در بهبود فعالیت این ارگان تاثیرگذار است. آنها افزوده‌اند که، مصرف 5 عدد سیب در هفته می‌تواند اثرات عمیقی در عملکرد ریه‌ها داشته باشد. آنها در مطالعه‌شان دریافته اند که حجم ریه به میزان 831 میلی لیتر بر اثر مصرف این مقدار سیب در هفته افزایش یافته و همین دلیلی بر بهبود فعالیت دستگاه تنفسی است.

منبع : سایت ایران سلامت 

چند نکته ی دیگر در رابطه با فراورده های لبنی مصرف شیر و فرآورده‌های آن

سبب نرم شدن مخاط تنفسی فوقانی، مری و معده می‌شود و از سوی دیگر به‌دلیل وجود ترکیبات مناسب برای رشد و نمو باکتری‌های مفید که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می‌کنند، التهابات و بیماری‌های دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد. کاهش التهاب‌ها در مقابله با نقش رادیکال‌های آزاد که به صورت آلاینده‌ها وارد بدن شده‌اند، نقش مؤثری داشته و به سلامت بدن کمک می‌کند.

به اعتقاد متخصصان تغذیه، مصرف دوغ و ماست‌های پروبیوتیک برای مقابله با آلاینده‌های هوا انتخاب بهتری به شمار می‌روند. آلاینده‌های موجود شامل ترکیبات مختلفی است که از طریق هوای تنفسی وارد بدن شده، آثار مخرب آن روی بافت‌های بدن، دستگاه تنفسی و قلب و عروق بر جای مانده در طولانی مدت ابتلا به پوکی استخوان را تشدید می‌کند.

از سوی دیگر در زمان آلودگی هوا، ساخت ویتامین« د» از طریق پوست به شدت کاهش می‌یابد. به‌همین دلیل در شهرهای بزرگ که معمولا هوای آلوده دارند، کمبود ویتامین« د» از شیوع بالایی برخوردار است. بر اساس آخرین تحقیق کشوری 60 درصد زنان تهرانی به‌صور مختلف دچار کمبود ویتامین« د» هستند.

دکتر ربابه شیخ‌الاسلام : 

 افرادی که کمبود کلسیم دارند، بیشتر در معرض خطر آلودگی با سرب قرار می‌گیرند. به‌دلیل آنکه گیرنده‌های فلزات دو ظرفیتی در بدن انسان به‌صورت رقابتی عمل می‌کنند در صورتی که این گیرنده‌ها، قبلا با فلزات مورد نیاز بدن مانند آهن و کلسیم اشباع شده باشند، بدن کمتر در معرض آلودگی با سرب قرار می‌گیرد. یکی از راه‌های پیشگیری از آلودگی هوا مصرف بیشتر لبنیات و اشباع کردن این گیرنده‌هاست.دکتر شیخ‌الاسلام، علاوه بر سایر اقداماتی که در شرایط وارونگی هوا برای مقابله با آثار مضر آلودگی بر سلامت می‌بایست، انجام شود، بر توجه به تغذیه مناسب تأکید داشته، می‌گوید: تغذیه متعادل و مناسب با در دسترس قراردادن مواد مغذی که هر یک به طریقی بافت‌های بدن را در برابر آثار مخرب ذرات آلاینده یاری می‌کنند، نقش مؤثری در حفظ سلامت بدن دارد.

دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه: 

 در هوای آلوده، باید مصرف شیر افزایش یابد، زیرا شیر به‌دلیل دارا بودن فسفر، منیزیم و کلسیم، خنثی‌کننده سموم است.  

 دکتر سید علی کشاورز، متخصص تغذیه :

 برای کم شدن مضرات آلودگی هوا مصرف غذاهایی شامل ویتامین E و ویتامین D را پیشنهاد می‌کند. این ویتامین‌ها می‌توانند اثرات مسموم‌کننده گازهای آلاینده را خنثی کنند. ویتامین E را در روغن‌های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جوانه گندم، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز می‌توانید مصرف کنید. منابع مناسب ویتامین D هم شیر، کره و زرده تخم‌مرغ هستند که باید در برنامه غذایی روزانه‌تان باشند. البته می‌توانید با تجویز متخصص، مکمل‌های ویتامین E و D را هم مصرف کنید.

علاوه بر این ویتامین‌ها دکتر کشاورز مصرف غذاهایی را توصیه می‌کند که حاوی آنتی‌اکسیدان‌های سلنیوم و بتاکاروتن اند.

سبزیجاتی مثل طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل،اسفناج، کلم و زردآلو بتاکاروتن دارند.

سلنیوم را هم می‌توانید در غذاهای دریایی، مرغ، نان و غلات سبوس‌دار پیدا کنید.

 دکتر کشاورز می‌گوید«ویتامین C هم می‌تواند به دفع سربی که با هوای آلوده وارد بدن ما شده کمک کند.

شیر و لبنیات به خصوص پنیر و ماست هم به خاطر کلسیمی که دارند می‌توانند با جذب عناصر سنگین مثل سرب تداخل کنند.

پس به‌طور کلی بهتر است مردم از سبزی‌ها و میوه‌ها و لبنیات بیشتر استفاده کنند تا اثرات مخرب هوای آلوده را کاهش دهند.»  

آلودگی هوا سالانه 5 هزار قربانی می گیرد!

/ 1 نظر / 14 بازدید
مهرداد

سلام وبلاگ قشنگی دارید که از مطالب جالب و پرمحتوایی برخورداره امیدوارم موفق باشید به منم سر بزنید و نظر فراموش نشه یا حـــــــق